KIM SĄ OSOBY GŁUCHONIEWIDOME

U osoby głuchoniewidomej występują równocześne uszkodzenie słuchu i wzroku, które powoduje specyficzne trudności w codziennym życiu np.: w komunikowaniu, samodzielnym poruszaniu się, dostępie do informacji. Czym różni się osoba niewidoma od osoby głuchoniewidomej: osoba niewidoma rekompensuje sobie brak wzroku- słuchem, co w przypadku osób głuchoniewidomych nie jest w pełni możliwe Osoby głuchoniewidome słyszą w różnym stopniu: niektórzy są całkowicie niesłyszący inni słyszenie wspomagają aparatami słuchowymi. To samo dotyczy wzroku: od całkowitej ciemności, poprzez rozmazany obraz do ubytków w polu widzenia.

Przyczynami utraty wzroku może być wada wrodzona bądź nabyta. Chorób przyczyniających się do zaburzenia widzenia bądź utraty wzroku jest dużo, są to m. in. bielactwo, barwinkowe zwyrodnienie siatkówki, zaćma, jaskra, zanik nerwu wzrokowego, retinopatia cukrzycowa. Chorobą która bezwzględnie wskazuje na głuchoślepotę jest zespół Ushera. Jest to choroba genetyczna, związana z mutacją genów, na którą niestety trudno znaleźć lekarstwo gdyż nieustanie mutuje swoją postać. Osoby chorujące na zespół Ushera stopniowo stracą wzrok i słuch, co niestety może doprowadzić do całkowitej głuchoślepoty.

Poniżej zaprezentowane zostaną przykłady ograniczenie pola widzenia. Zdjęcia prezentują, od lewej: prawidłowe widzenie, ograniczenie w polu widzenia, mroczek centralny, obniżona ostrość, widzenie lunetowe, zwężone pole widzenia.

Prawidłowe widzenie

Prawidłowe widzenie

Ograniczenie w polu widzenia

Ograniczenie w polu widzenia

Mroczek centralny

Mroczek centralny

Obniżona ostrość widzenia

Obniżona ostrość widzenia

Widzenie lunetowe

Widzenie lunetowe

Ograniczone pole widzenia

Ograniczone pole widzenia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s