PASJE OSÓB GŁUCHONIEWIDOMYCH

 marzenkaMarzenka Wacławek Moja przygoda z jeździectwem konnym zaczęła się w szóstym roku życia.Byłam na wakacjach z rodzicami i bratem. Koło naszego pola namiotowego była polowa stajnia. Ja wtedy jeszcze trochę widziałam i konie bardzo mi się spodobały. Tata zgodził się żebym się na chwilę przejechała. Tak to się zaczęło. potem miałam kontakt z końmi w szkole na Tynieckiej. W czasie wakacji tata jeździł ze mną do różnych stadnin. Muszę przyznać że było to trudne, bo rodzice i instruktorzy jazdy bali się o mnie. Ja jednak byłam uparta i choć nie raz przyszło zaznać twardości ziemi, to i tak jeździłam. Następnie po ukończeniu szkoły na ul. Tynieckiej jeździłam w stadninie „Szarża” w Bolęcinie. Tam dużo się nauczyłam. Moją kolejną instruktorką jazdy była Ula w Krakowie. Tu prawie rok jeździłam w stajni „Polsat”. Uczyłam się jazdy na różnych koniach. Teraz jeżdżę na koniu którego nazywamy Młody. Stajnia mieści się we wsi Węgrzce. Uczę się jazdy na sposób łesternowki. Jestem szczęśliwa, że mam kontakt z koniem i mogę uprawiać ten trudny sport. Konie są duże, przyjazne i mają aksamitne nosy. Strasznie je kocham i z zapałem uczę się nowych sposobów dosiadu. Wam też rzyczę takiej frajdy, jaką jest dotknięcie końskiego grzbietu.

 

kajaKaja Dobranowska jest osobą głuchoniewidomą i  człowiek energia. W jej życiu jest bardzo dużo pasji, o jednej z nich Kaja szczególnie chce opowiedzieć: o narciarstwie. Miłością do nart zaraził ją brat, w wieku 4 lat po raz pierwszy założyła narty na nogi, natomiast już w 9 roku życia po raz pierwszy wzięła udział w Międzynarodowych Mistrzostwach w zjeździe alpejskim osób niepełnosprawnych. Zjazd alpejski dzieli się na cztery kategorie: slalom specjalny, slalom gigant, super gigant i superkombinacja. Kaja bierze udział w trzech kategoriach.
Zapewne zastanawiacie się jak wygląda taki zjazd na nartach w praktyce: przed osobą niedowidzącą jedzie przewodnik, dzięki któremu zawodnik wie którędy ma jechać. Przewodnik musi być ubrany tak wyróżniał się na tle otoczenia (np. czarny strój, jaskrawa kamizelka). To zawodnik narzuca tempo zjazdu do którego musi się dostosować przewodnik, dlatego też niezbędna jest komunikacja między nimi w czasie jazdy. Porozumiewają się za pomocą walkie-talkie bądź po prostu krzycząc.
Od września do kwietnia Kaja wielokrotnie wyjeżdża na treningi. Miała okazję trenować zarówno w Polsce jak i w Alpach Austriackich. Marzeniem Kai jest wzięcie udziału w paraolimpiadzie.
Przeciwności losu nie odstraszają Kaję, mawia ona: „Nie wyobrażam sobie życia bez nart i koni”.
Konie to kolejna pasja Kai. Jeździ konno od 8-9 roku życia. Ponadto gra w piłkę nożną (bramkarz), ping ponga dla niewidomych, piłkę toczoną i uwielbia chodzić po górach.

 

 

michal Michał Majchrzak Od dawna bieganie pełniło w moim życiu wyjątkową rolę. Było i jest swego rodzaju ucieczką od wszelkich problemów związanych z niepełnosprawnością, od frustracji, braku perspektyw, szarości dnia powszedniego. To brama do lepszego świata, do otworzenia się na innych ludzi. Dzięki niemu udało mi się doświadczyć wiele niezapomnianych wrażeń. Zamierzam tak długo jak tylko się da biegać w po drogach całego świata. Obecnie moim największym marzeniem jest przebiec maratony na wszystkich kontynentach, które to konsekwentnie realizuję. W tej chwili ma już za sobą 8 lat biegania i prawie 15 000 kilometrów w nogach. Nie wątpię wcale, iż niebawem przekroczę równik. Inną sportową pasją jest również zwiedzanie świata na rowerze a konkretnie na tandemie. To również wspaniała forma rekreacji oraz świetny sposób na zwiedzanie świata i doświadczanie kolejnych przygód. Poza tym uwielbiam góry. Jestem tam o każdej porze roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s